Andrzej Sapkowski – Narrenturm

Andrzej Sapkowski (ur. 21 czerwca 1948 w Łodzi) – polski pisarz fantasy, z wykształcenia ekonomista. Twórca postaci wiedźmina. Jest najczęściej po Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki.

Narrenturm

“Świat nie zginął i nie spłonął. Przynajmniej nie cały.
Ale i tak było wesoło”

Narrenturm to wydana w 2002 roku, pierwsza część “Trylogii Husyckiej” autorstwa znamienitego autora fantastyki i twórcy Wiedźmina – Andrzeja Sapkowskiego.

Narrenturm jak i cała “Trylogia Husycka” jest swoistym historical-fiction osadzonym przy granicy czeskiej bo na Dolnym Śląsku jak i w samych Czechach, opowiadająca w dużym skrócie o wojnie Husyckiej i wydarzeniach okołowojennych.

Postać Reynevana z Bielawy, którego przychodzi nam poznać na pierwszych kartach Narrenturm, jest niezwykle angażująca. Jest on zielarzem, wolnym duchem i kochankiem żony pewnego znanego Śląskiego rycerza. Przeżywa on wiele wspaniałych wyniosłych, miłosnych uniesień, do czasu, aż drzwi za którymi przebywa nasz bohater i jego kochanka, nie zostają wyłamane przez krewniaków zdradzonego małżonka, od tego czasu Reynevan, zostaje wciągnięty w serię niezwykłych ale też bardzo niebezpiecznych wydarzeń. 

Narrenturm to nie tylko opisy wojny, ale także niezwykle barwne opisy, w których – co tu dużo mówić – Sapkowski jest mistrzem. Opis krążących jaskółek nad strzelistym dachem katedry, których pisk niesie się po okolicy, wręcz sprawia, że słyszy się te ptaki, i czuje się to świeże letnie powietrze. Narrenturm to także historia średniowiecznej Europy, na kartach książki możemy spotkać także znamienitego rycerza Zawiszę Czarnego, który komentując Reynevanową skłonność do zakochiwania się, Zawisza Czarny, “rycerz bez skazy i zmazy”, stwierdził: “Oj, nie umrzesz ty, chłopaczku, śmiercią naturalną!

W Narrenturm każdy znajdzie coś dla siebie. Mnogość wątków, niesamowite opisy, wartka akcja ubrana w niezwykle kunsztowne pisarskie sformułowania powoduje, że nie ma się ani na chwilę ochoty odłożyć książki na bok, a jedynie na co ma się ochotę, to śledzić kolejne poczytania bohaterów. Książka ma 593 strony, a mimo tej obszerności, pochłania się ją jednym tchem i kiedy się kończy, odczuwa się ogromny niedosyt i chce się jeszcze więcej.

Andrzej Sapkowski (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-sapkowski), dając światu Narrenturm, pokazał jak idealnie można połączyć fantastykę z powieścią historyczną, i nie zanudzić człowieka. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto lubuje się w Polskiej Fantastyce. Narrenturm jak i cała “Trylogia husycka” powinna być obowiązkową lekturą każdego fantasty. Polecam całym sercem.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com