Andrzej Sapkowski

Mamy do czynienia z pisarzem, którego niektórzy porównują do Tolkiena inni do Sienkiewicza. Z pewnością można znaleźć w nim odbicie obydwu tych osobowości. Jest obdarzony swoistym słowiańskim temperamentem oraz rozbudowaną wyobraźnią fantasy. Dlatego zyskał sympatię tak wielu czytelników i stał się jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Coś o autorze

Andrzej Sapkowski urodził się 1948 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest ekonomistą. Swoją pisarską karierę zaczynał jako tłumacz, ale sławę zyskał poprzez cykl opowiadań o wiedźminie. Pierwsze opowiadanie ukazało się w 1986 roku w miesięczniku “Fantastyka”. Ponadto napisał także esej o Rycerzach Okrągłego Stołu – “Świat króla Artura. Maladie”, “Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini” lub także “Oko Yrrhedesa” poradnik dla zaczynających grać w RPG. Jego dorobek obejmuje wiele opowiadań i artykułów w czasopismach, oddzielne zbiory opowiadań, a także powieść “Żmija”. Został odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis, który wyróżnia działalność kulturową.

Wiedźmin i konteksty

Książki Sapkowskiego zostały przetłumaczone na około dwadzieścia języków. Najpopularniejszą sagą są przygody wiedźmina – Gerarda z Rivii. Na podstawie tych opowiadań powstał komiks “Wiedźmin”, zrealizowano film pełnometrażowy oraz serial telewizyjny o tym samym tytule. Nie brakuje także innych pomysłów, takich jak gry RPG czy nawet gry karciane. W 2017 roku Netflix zapowiedział nakręcenie serialu bazującego na tekstach Andrzeja Sapkowskiego, natomiast w 2017 roku powstał musical “Wiedźmin” z premierą w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Niektórzy sądzą, że opowiadania o Gerardzie z Rivii zostały napisane na podstawie gry komputerowej. Takie myślenie spotkało się nawet z bojkotem autora z tego powodu. Nie jest to prawdą. Myląca w tym temacie może być okładka książki, którą jest właśnie postać Gerarda z gry komputerowej.

Andrzej Sapkowski to współczesny pisarz, który stworzył swoisty świat fantasy. Doskonale udało mu się połączyć klimaty słowiańskie z elementami klasycznie pojmowanej fantastyki. Dlatego też bardzo chętnie jest czytany przez Polaków, którzy dumnie chwalą się tą książką za granicą. Świadczy to tym  fakt, że jest on najczęściej po Lemie tłumaczonym na inne języki polskim autorem.

Jeżeli ktoś jeszcze nie zetknął się z twórczością tego autora, powinien z pewnością to zrobić. Jest to literatura nadzwyczajna, pisana luźnym, przystępnym, pełnym humoru językiem. Akcja budowana jest w sposób bardzo interesujący i sprawia, że od czytania nie można się oderwać.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com